Friday, 18 December 2020 14:51

FTE and Qualifications

Written by
Rate this item
(0 votes)

Utah State Board of Education - Educator Licensing As of 11/16/2020

Educator Lookup Tool

LEA License 2021 List of Names, Grades and Subjects

License Distinctions

LEA: Has a USBE cleared background check and ethics review. Have been Board Approved. LEA supports new teacher through induction and mentoring. Educator has an ongoing professional learning plan.

Associate: Has a USBE cleared background check and ethics review. Has a Bachelor's degree completed or enrolled. Has completed a content knowledge proficiency test or has a major or experience in the area of teaching. Enrolled in a University or a district APPEL program.

Professional: Has a USBE cleared background check and ethics review. Has completed university-based educator preparation program.

2020-2021 Percentages by FTE and Qualifications

School Name FTE (Full-time Equivalency) Percent Assignments qualified by Associate Licenses Percent Assignments qualified by LEA Specific Licenses Percent Assignments NOT Qualified Percent Assignments qualified by Professional Licenses School Employs Educators with LEA-Specific License
Weber District 56.714 0% 4% 14% 82% Yes
Bates School 37.313 0% 0% 0% 100% No
Burch Creek School 36.2 0% 0% 0% 100% No
Country View School 31.7645 0% 6% 0% 94% Yes
H Guy Child School 23.117 0% 0% 0% 100% No
Green Acres School 26.237 0% 0% 0% 100% No
Hooper School 31.6675 0% 3% 0% 97% Yes
Farr West School 34.01 0% 3% 0% 97% Yes
Kanesville School 39.283 0% 3% 5% 92% Yes
Freedom School 41.945 0% 7% 1% 92% Yes
Lakeview School 26.3 0% 11% 0% 89% Yes
Lomond View School 23.761 0% 0% 0% 100% No
Majestic School 37.186 3% 0% 0% 97% No
Midland School 30.314 0% 3% 0% 97% Yes
Municipal School 20.731 0% 7% 0% 93% Yes
North Ogden School 25.379 0% 1% 0% 99% Yes
North Park School 30.504 0% 0% 3% 97% No
Pioneer School 21.44 0% 0% 0% 100% No
Plain City School 33.5 0% 1% 1% 97% Yes
Silver Ridge Elementary 27 0% 0% 2% 98% No
Orchard Springs 22.6 0% 9% 0% 91% Yes
Riverdale School 21.908 0% 5% 3% 92% Yes
Roosevelt School 30 0% 7% 0% 93% Yes
Roy School 30.879 0% 0% 0% 100% No
Uintah School 36.269 0% 8% 0% 92% Yes
Valley School 28.1655 4% 0% 1% 95% No
Valley View School 22.6295 0% 4% 0% 95% Yes
Washington Terrace School 32.522 0% 0% 0% 100% No
West Haven School 32 0% 6% 0% 94% Yes
West Weber School 25.23 0% 0% 7% 93% No
Canyon View Preschool 38.155 0% 0% 0% 100% No
Weber HQ Preschool 0.75 0% 0% 0% 100% No
Weber Online K-6 0.337 0% 0% 0% 100% No
North Ogden Jr High 48.2072 2% 9% 4% 85% No
Rocky Mountain Jr High 55.6954 0% 6% 4% 90% No
Roy Jr High 50.3504 0% 9% 0% 91% Yes
Orion Jr High 56.1678 0% 2% 0% 98% Yes
Sand Ridge Jr High 47.7238 2% 18% 2% 78% Yes
South Ogden Jr High 48.5268 2% 13% 2% 83% Yes
T.H. Bell Jr High 36.8766 0% 16% 0% 84% Yes
Snowcrest Jr High 19.2828 6% 14% 0% 80% Yes
Wahlquist Jr High 60.9932 0% 7% 4% 89% Yes
Summit View 0.08 0% 0% 0% 100% Yes
Bonneville High 80.6637 2% 9% 2% 87% Yes
Weber High 109.1356 2% 6% 1% 91% Yes
Fremont High 101.7819 0% 9% 1% 90% Yes
Roy High 100.072 2% 15% 0% 82% Yes
Weber Innovation High School 18.9408 1% 14% 0% 85% Yes
Two Rivers High 27.114 0% 5% 0% 95% Yes
Horizon Academy 0.73 0% 14% 0% 86% Yes

LEA License 2021 List of Names, Grades and Subjects

Elementary Schools

School Employee Name Grade Subject
Bates      
Burch Creek      
Canyon View Preschool      
Country View Rebecca Dalrymple 5  
Farr West      
Freedom Beatriz Avila-Contreras 5 Bilingial Spanish
  Kayla Harrison 6  
  Rocio Taylor 6 Bilingial Spanish
Green Acres      
H Guy Child      
Hooper Leah Gilmore 4  
Kanesville      
Lakeview Nicholas Day 3  
  Melissa Emery 1  
  Christina Stafford 2  
Lomond View      
Majestic Geniel Anderson 4  
Midland      
North Ogden Sarah Schenck   BTSALP Visual Art
Municipal Rebekah Jamison 2  
North Park Jamie Brooks 3  
Orchard Springs Christopher Erickson Grades 1-6 Essential Elements 
Pioneer School      
Plain City Kaylene Hathaway   Mild/Moderate Disabilities
Riverdale      
Roosevelt Justyn Zook 3  
Roy      
Silver Ridge Kaylene Hathaway   Mild/Moderate Disabilities
Uintah Olivia Arslanian 1  
  Stephanie Baham   Mild/Moderate Disabilities
  Ashli Hjorten 3  
Valley      
Valley View Jill Arave Kindergarten  
Washington Terrace      
West Haven      
West Weber      

Junior High Schools

School Employee Name Grade Subject
North Ogden Kassidi Gonthier   English - Language Arts
Orion Adam Hendrickson   Engineering Technology
Rocky Mountain Keaton Cox   Exploring Technology: Construction Manufacturing Transportation
  Michelle Dennis   SpEd Math
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Sara Robison   Art Foundations - 3D Design - Fine Crafts
Roy Jr. Natalie Gill   Child Development College and Career Awareness
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Devere Pollock   Math
Sand Ridge Justin Empey   Language Arts
  Clint Erickson   German
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Abigale Reader   Chorus II - Mixed
  Kevin Stevenson   Exploring Technology: Construction Manufacturing
  Jake Trujillo   Health Education: Team Sports Skills and Dance
Snowcrest Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Sarah Merrill   Math
South Ogden Jessica Glover   Language Arts Mathematics - Science Applied Skills
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Shannon Jones   Art Foundations - 3D Design
  Emily Swalberg   Child Development - Sewing - Foods/Nutrition
  Qing Zhang   Chinese
T.H. Bell Emily Burns   Language Arts - Applied Skills
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
Wahlquist Amanda Gainsforth   Life Skills
  Adam Hendrickson   Engineering Technology
  Bradley Hobbs   Language Arts
  Seth Jones   German

High Schools

School Employee Name Grade Subject
Two Rivers Tasmine Lopez   Business Office Specialist
Weber Innovation April Branson   World Geography - World History - Psychology
  Adam Hendrickson   Computer Programming - HTML5 Application Development - Engineering Technology
  Dax Mitchell   Physical Therapy Introduction
Bonneville Kyla Bivens   Biology - Environmental Science - Astronomy - Physics
  Adam Hendrickson   Computer Programming - HTML 5 Application Development
  Lindsey Judkins   Dance - Drill Team
  Andrea Land   Advanced Individual Life Activities
  Kenzie Long   Ceramics - Painting - Sculpture
  Cash Morgan   Machining - Welding
  Kaitlin Platt   Creative Writing - Language Arts
Fremont Adam Hendrickson   Computer Programming - HTML 5 Application Development
  Seth Jones   German
  Kayli Judy   Language Arts - Math - Biology - Applied Skills - Transition
  Molly Marchese   Supplemental Secondary Math - Applied Skills
  Misty Robbins   Drill Team
  Andrea Torres   Math
Roy Paul Christensen   Fire Science
  Clint Erickson   German
  Daniel Hammon   Law Enforcement
  Adam Hendrickson   Computer Programming - HTML 5 Application Development - Web Development
  Luke Hobbs   U.S. History - Pschology
  Victoria Lofthouse   Biology - Genetics
  Cash Morgan   Machining
  Christopher Solomona   Advanced Individual Life Activities - Participation Skills and Techiques
  Savanah Wilcoxson   English - Science - Applied Skills - Transition
Weber Samantha Green   Drill Team
  Adam Hendrickson   Computer Programming - HTML 5 Application Development
  Kaleigh Kelsey   Language Arts
  Benjamin Vanbeekum   Health Education
  Kamri West   Coaching Secondary
Read 1385 times Last modified on Wednesday, 13 January 2021 14:21
More in this category: « Non-Discrimination Statement