Skip Navigation

Thursday, 27 October 2016 08:36

Teacher Resources

The Weber School District is not responsible for the content of the following links or the pages they lead to.

Thursday, 27 October 2016 08:30

Transition Services

What are Transition Services?

Transition services are activities, academic and functional, that help a child who has a disability, move effectively from school to post high school outcomes. The intent of transition is to focus on the student’s needs, strengths, preferences, and interests.  Administrators, teachers, parents, related professionals, and the student work together to develop and implement a plan for attaining a successful and satisfying life after high school. 

Transition services include considering the following domains:

  • Employment, including supported employment
  • Postsecondary educational activities, including education and vocational training
  • Independent living, including exploration of residential options and adult daily living skills 

Helpful Transition Linkages

Thursday, 27 October 2016 08:24

Support Teams

Augmentative Team: 

Assesses to determine the most appropriate methods of alternative communication.

Autism Team:

Confers with special and regular educators to adapt and modify curriculum and environments to meet the needs of students.

Student Support Team: 

Consults with school to identify positive behavior intervention strategies for students who are not succeeding behaviorally.  
   Student Support Team Toolbox

Motor Team: 

Consults with teachers to develop fine and gross motor skills.
    Motor Therapy Referral

Traumatic Brain Injury Team: 

Assesses needed services and supports for students who have an acquired traumatic brain injury.

Please contact your special education teacher or coordinator for additional information.

Thursday, 27 October 2016 08:16

Staff Directory (Special Education)

Bailey, Katie

Speech-Language District Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7867

Banfill, Amanda

Licensed Social Worker/Counselor Sped

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Benney, Chandler

School Psychologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Bischoff, Lani

Sp Ed Adaptive PE Paraeducator

SPECIAL EDUCATION

Bodily, Terrakay

PT Sp Ed Counselor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Bohling, Michele

Special Ed Evaluator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4360

Bowden, Heidi

Registered Behavior Technician

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Brady, Sarah

Registered Behavior Technician

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Burke, Shelley

Hearing Impaired Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3981

Chamberlain, Travis

Occupational Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Chase, Rebecca

Sped Evaluator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4355

Cox, Michelle

PT School Psychologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3969

Cross, Chere

Sped Evaluator Mild

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3654

Davidson, Camille

Sped Social Worker Bcba/ School Counselor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Davies, Sandi

Visually Impaired Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 389-3359

Davis, Stephnie

Speech Language Pathologist

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4320

Day, Angie

Sped Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4960

Dibartolo, Carlene

District Office - Special Education Secretary

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7864

Durrant, Krisann

Occupational Therapist - Part Time

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Enderle, Lauren

Occupational Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Field, Tawna

PT Occupational Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Fronk, Scott

Sp Ed Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7862

Granger, Gordon

Special Education Evaluator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Greenhalgh, Ed

Physical Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Hadley, Jenifer

Sped Evaluator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4460

Hafey-Francke, Jamie

Adaptive PE Specialist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Heap, Caroline

PT Speech-Language Pathologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Hill, Hannah

Special Ed Social Worker/Counselor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Howard, Rosalee

Sp Ed Registered Behavior Paraeducator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4710

Hughes, Courtney

PT Physical Therapist

SPECIAL EDUCATION

Jenkins, Karli

Student Support Asst/Social Work Intern

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Karlinsey, Quinn

Director Of Special Education

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7884

Keithley, Austen

Sped Adaptive PE Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Lopez-Alicea, Dayraliz

Occupational Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Maloy, Ashlynn

School Psychologist/Special Education

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Maltby, Sydnee

Student Support Asst.

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Meier, Heather

Sped Ed Tier 3 Preschool Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 564-0367

Mize, Vanessa

Sped Behavior Teacher Mentor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Morris, Amanda

Sp Ed Counselor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Navarro, Jennifer

Sped Evaluator

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4992

Nordfors, Deborah

Elem. Social Emotional Learning Itinerant Sped Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4617

Olsen, Lisa

School Psychologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Packard, Makayla

Speech Language Technician

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4200

Penland, Aimee

Board Certified Behavior Analyst (Bcba) Sped (8)

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Peterson, Lillian

School Psychologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Rae, Rebecca

Board Certified Behavior Analyst (Bcba) Sped (8)

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Rollins, Traci

Sped Board Certified Behavior Analyst (Bcba)

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Ross, Matthew

School Psychologist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Shaw, Tamara

Mild/Moderate Sped Teacher Mentor

SPECIAL EDUCATION (801) 452-4412

Shepherd, Heather

Sp Ed Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3977

Shinney, Lora

Sp Ed Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7861

Smith, Kristie

Sp Ed Counselor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3984

Southwick, Janet

Certified Occupational Therapy Assistant

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3960

Spell, Lori

Sp. Ed. Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7825

Stringham, Crystal

Special Educaton Coordinator

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3966

Sullivan, Heidi

Executive Secretary - Special Education

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7863

Trujillo, Ausha

Sped Board Certified Behavior Analyst (Bcba)

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Vandyke, Alesa

Intern

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Warren, Jennifer

Special Education Supervisor

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7863

Waters, Janelle

Sped Board Certified Behavior Analyst (Bcba)

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Wayment, Colby

Occupational Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Wilde, Sandria

Certified Occupational Therapy Assistant

SPECIAL EDUCATION (801) 244-7896

Wilhelmsen, Seth

Board Certified Behavior Analyst (Bcba) Sped

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

Williams, Douglas

Physical Therapist

SPECIAL EDUCATION (801) 476-3990

Yoggerst, Erik

Visually Impaired Teacher

SPECIAL EDUCATION (801) 476-7800

 

Thursday, 27 October 2016 08:04

Special Education

Quinn Karlinsey Director Of Special Education (801) 476-7884

Quinn Karlinsey

Director Of Special Education

(801) 476-7884

Jennifer Warren Special Education Supervisor (801) 476-7863

Jennifer Warren

Special Education Supervisor

(801) 476-7863

Heidi Sullivan Executive Secretary - Special Education (801) 476-7863

Heidi Sullivan

Executive Secretary - Special Education

(801) 476-7863

Carlene Dibartolo District Office - Special Education Secretary (801) 476-7864

Carlene Dibartolo

District Office - Special Education Secretary

(801) 476-7864

5320 Adams Ave Parkway
Ogden, UT 84405

Special Education provides a full continuum of services for students with disabilities, ages 0-21. The goal for this deparment is to work closely with families and regular educators so that these students will successfully transition into the community when they leave the school system.

Make Requests Now For School Records

Students who attended special education programs in Weber School District are being advised that the district is only required to keep special education records for three years after the student received their high school diploma. At that time the records are no longer needed for educational purposes.  If you would like to see if your student's special education records are available, please contact Carlene Dibartolo at 801-476-7864.

Students and guardians desiring these records must issue a written request to:

Quinn Karlinsey, Special Education Director
Weber School District
5320 Adams Ave. Parkway
Ogden, UT  84405

 

Launch the Special Education Website

Thursday, 27 October 2016 07:55

Junior High Track Schedule

Track Schedule 2022-2023

Tryouts/ Practice Starts Monday, March 13, 2023

 

March 31 2023 March 30 2023
3:00 PM *ROY JR AT  RHS 3:00 PM *TH BELL AT BHS
  SOUTH OGDEN AT RHS   SAND RIDGE AT BHS
  ORION AT RHS   SNOWCREST AT BHS
  NORTH OGDEN AT RHS   ROCKY MTN AT BHS
  WAHLQUIST AT RHS        

 

April 14 2023 April 14 2023
3:00 PM *SAND RIDGE AT WHS 3:00 PM *SOUTH OGDEN AT FHS
  ROY JR AT WHS   TH BELL AT FHS
  ORION AT WHS   SNOWCREST AT FHS
  ROCKY MTN AT WHS   NORTH OGDEN AT FHS
          WAHLQUIST AT FHS

 

April 21 2023 April 21 2023
3:00 PM *ORION AT WHS 3:00 PM *WAHLQUIST AT RHS
  SAND RIDGE AT WHS   ROCKY MTN AT RHS
  SOUTH OGDEN AT WHS   NORTH OGDEN AT RHS
  TH BELL AT WHS   SNOWCREST AT RHS
  ROY JR AT WHS        

 

April 28 2023 April 27 2023
3:00 PM *ROCKY MTN AT FHS 3:00 PM NORTH OGDEN AT  BHS
  ORION AT FHS   SAND RIDGE AT BHS
  SOUTH OGDEN AT FHS   WAHLQUIST AT BHS
  SNOWCREST AT FHS   ROY JR  AT BHS
  TH BELL AT FHS        

 

DISTRICT TRACK MEET - May 4th and 5th @ ROY High

SCRATCH MEETHING **ALL COACHES ATTEND** DATE- TBA 

1. Indicates the school that is in charge of the meet.

2. Coaches in charge should contact the athletic director of the host high school for availability of the track facilities before the day that the meets are scheduled.

3. Athletic Directors:

Bonneville- Rich Corbridge

Fremont- Corey Melaney

Roy- Mike Puzey

Weber - Trevor Howell

4. All dates are tentative. They may be changed to accomodate the high school track schedule.

5. Times and distance will count in all four meets.

6. Discus, long jump, shot put= 4 attempts-no finals.

7. The top seven teams for the relays will be used rather than running two heats.

ORDER OF TRACK EVENTS- QUAD MEETS

Girls and Boys Hurdles

Girls and Boys 1600

Girls and Boys 100

Girls and Boys 400

Girls and Boys 4X100 Relay (400 Relay)

Girls and Boys 800

Girls and Boys Medley Relay

Girls and Boys 200

Girls and Boys 4 X 200

Girls and Boys 4X400 Relay (1600 Relay)

 

 

 

Thursday, 27 October 2016 07:53

Junior High NAL Schedule

NAL Scores 2022-2023

Tryouts/Practice starts Monday, October 17, 2022

Tuesday, November 1st

NORTH OGDEN   BYE    
ORION 63  AT WAHLQUIST 40
TH BELL 72 AT ROCKY MTN 59
ROY JR 80 AT SOUTH OGDEN 32
SAND RIDGE 50  AT SNOWCREST 76

Friday, November 4th

TH BELL    BYE    
WAHLQUIST 41  AT NORTH OGDEN 55
SOUTH OGDEN 29 AT ORION 81
SNOWCREST 55 AT ROCKY MTN 65
ROY JR 70 AT SAND RIDGE 48

Tuesday, November 8th

ROY JR    BYE    
SOUTH OGDEN 40  AT NORTH OGDEN 58
SNOWCREST 92 AT TH BELL 65
SAND RIDGE 55 AT WAHLQUIST 36
ROCKY MTN 102 AT ORION 87

Friday, November 11th

SNOWCREST   BYE    
NORTH OGDEN 58 AT TH BELL 66
WAHLQUIST 39 AT SOUTH OGDEN 46
ORION 92
AT SAND RIDGE 66
ROCKY MTN 97
AT ROY JR  78

Tuesday, November 15th

ORION   BYE    
NORTH OGDEN 60  AT SNOWCREST 67
SOUTH OGDEN 37 AT SAND RIDGE 57
TH BELL 78 AT ROY JR 51
WAHLQUIST 34 AT ROCKY MTN 81

Friday, November 18th

SOUTH OGDEN   BYE    
NORTH OGDEN 64  AT ROY JR 86
ROCKY MTN 87 AT SAND RIDGE 65
SNOWCREST 52 AT ORION 91
TH BELL 71 AT WAHLQUIST 40

Tuesday, November 22nd

WAHLQUIST   BYE    
SAND RIDGE 52  AT NORTH OGDEN 79
ROY JR  77 AT SNOWCREST 73
SOUTH OGDEN 36 AT ROCKY MTN 101
ORION 64 AT TH BELL 56

Tuesday, November 29th

SAND RIDGE   BYE    
ROCKY MTN 89  AT NORTH OGDEN 56
ORION 50 AT ROY JR 111
WAHLQUIST 31 AT SNOWCREST 79
TH BELL 62 AT SOUTH OGDEN 44

Friday, December 2nd

ROCKY MTN   BYE    
NORTH OGDEN   AT ORION  
ROY JR   AT WAHLQUIST  
SAND RIDGE   AT TH BELL  
SNOWCREST   AT SOUTH OGDEN  

Playoff Tuesday, December 6th

    AT    
    AT    

Championship Friday December 9th

    AT TBD    

 

School Wins Losses
North Ogden  4
Orion 5 2
Rocky Mtn 7 1
Roy 5 2
Sand Ridge 2 5
Snowcrest 4 3
South Ogden 1 6
TH Bell 5 2
Wahlquist   7
Wednesday, 02 November 2016 00:00

The Great War

A YouTube channel dedicated to week-by-week video narrations of World War I. Learn about World War I history through these informative sessions hosted by Indiana Neidell.

Thursday, 27 October 2016 07:49

Junior High Volleyball Schedule

Volleyball Scores 2022-2023

Tryouts/Practice starts Monday, October 17, 2022

Tuesday, November 1st

NORTH OGDEN   BYE    
ORION AT WAHLQUIST 3
TH BELL 0 AT ROCKY MTN 3
ROY JR  2 AT SOUTH OGDEN 3
SAND RIDGE 0 AT SNOWCREST 3

Friday, November 4th

TH BELL   BYE    
WAHLQUIST 3 AT NORTH OGDEN 0
SOUTH OGDEN 3 AT ORION 1
SNOWCREST 0 AT ROCKY MTN 3
ROY JR  3 AT SAND RIDGE 1

Tuesday, November 8th

ROY JR   BYE    
SOUTH OGDEN AT NORTH OGDEN 3
SNOWCREST 3 AT TH BELL 0
SAND RIGDE 0 AT WAHLQUIST 3
ROCKY MTN 3 AT ORION 2

Friday, November 11th

SNOWCREST   BYE    
NORTH OGDEN 3
AT TH BELL 0
WAHLQUIST 3
AT SOUTH OGDEN 0
ORION 3
AT SAND RIDGE 0
ROCKY MTN 3
AT ROY JR 1

Tuesday, November 15th

ORION   BYE    
NORTH OGDEN 3  AT SNOWCREST 2
SOUTH OGDEN 3 AT SAND RIDGE 0
TH BELL 0 AT ROY JR 3
WAHLQUIST 3 AT ROCKY MTN 2

Friday, November 18th

SOUTH OGDEN   BYE    
NORTH OGDEN AT ROY JR  1
ROCKY MTN 3 AT SAND RIDGE 0
SNOWCREST 0 AT ORION 3
TH BELL 0 AT WAHLQUIST 3

Tuesday, November 22nd

WAHLQUIST   BYE    
SAND RIDGE AT NORTH OGDEN 3
ROY JR  1 AT SNOWCREST 3
SOUTH OGDEN 0 AT ROCKY MTN 3
ORION 3 AT TH BELL 0

Tuesday, November 29th

SAND RIDGE   BYE    
ROCKY MTN AT NORTH OGDEN 0
ORION 3 AT ROY JR  1
WAHLQUIST 3 AT SNOWCREST 1
TH BELL 0 AT SOUTH OGDEN 3

Friday, December 2nd

ROCKY MTN   BYE    
NORTH OGDEN   AT ORION  
ROY JR   AT WAHLQUIST  
SAND RIDGE   AT TH BELL  
SNOWCREST   AT SOUTH OGDEN  

Playoff Tuesday, December 6th

    AT    
    AT    

Championship Thursday, December 8th

    AT Bonneville High    

 

School Wins Losses
North Ogden  5 2
Orion 4 3
Rocky Mtn 7 1
Roy 2 5
Sand Ridge   7
Snowcrest 3 4
South Ogden 4 3
TH Bell   7
Wahlquist 7  
Page 13 of 25